Stránky

pondelok 27. júna 2011

Strečing náš každodenný...

Strečing - naťahovanie. Musíme to vážne robiť? Je to dôležité? Pomáha to? Nie je to iba pre dievčatá?

Toto sú otázky, ktoré si bežný chlap položí, keď mu niekto spomenie strečing. Viem to, lebo som to isté tvrdil celé roky.
Také  jemné natiahnutie po tréningu, rýchla sprcha a domov. To bola moja rutina. Toto som videl v rôznych fitkách a gymoch, kde som buď pracoval, alebo trénoval.

Opäť sa podelím o svoju vlastnú skúsenosť a tiež o výsledky dosiahnuté za jednu jedinú hodinu “strečingového” tréningu, ktorý som mal s mojím klientom.

Nám chlapom sa nechce naťahovať. My chceme dvíhať ťažké činky. Nechceme tráviť čas na žinenke a ukladať sa do polôh, ktoré sú pre nás neprirodzené a bolia. A - samozrejme - sme v tom dosť zlí, tak nám naše ego nedovolí robiť veci, v ktorých nie sme lepší ako priemerní.

Vďaka takému prístupu som si musel prekonať niekoľko zranení:
zapálenú šľachu na chodidle  a opuchnutú achillovku; bolesť kolena po behaní a zapálený piriformis (jeden zo sedacích svalov, veľmi blízko k sciatickému nervu); bolesť ramena, či problémy s chrbticou ….
Nazbieralo sa toho dosť. Dalo sa tomu predísť, keby som bol rozumnejší a venoval viac času strečingu.

Telo je veľmi inteligentný stroj. Nájde spôsob, ako urobiť to, čo od neho chceme. Dokáže obísť niektoré stiahnuté svaly, boľavé miesta či obmedzenia. Urobí to tak, že „v pohode” fungujeme ďalej. Kým neporovnáte rozdiel, alebo kým nepríde zranenie, ktorému sa dalo predísť. Až vtedy sa vám otvoria oči.

Aké výsledky som videl u svojich klientov? Stačilo 2 až 4 min správneho naťahovanie pred tréningom a klient, ktorý mal problém urobiť niekoľko kľukov, ich zrazu úplne v pohode urobil 3 série po 12. Zodvihnúť ľahkú činku nad hlavu bolo pre neho veľmi, veľmi ťažké. Vďaka naťahovaniu išla 20 kg činka nad hlavu tak jednoducho, až nás to oboch prekvapilo.
A to hovorím o 2 až 4 minútach!

Pracoval som s klientkami, ktoré mali posťahované boky, chrbát, ramená, hrudník…. Naučili sa s tým žiť, no mohli viesť oveľa kvalitnejší a hlavne bezbolestnejší život.
Zmena, ktorú cítili, keď si plnili domácu úlohu, čo som im dal, bola obrovská a viditeľná na ich pohyboch.

Jeden z mojich klientov, a môj veľmi dobrý kamarát, Jon Will, vyskúšal hodinu, ktorú sme venovali len naťahovaniu.
Jon je dvojnásobný majster Európy v kickboxe. Dlhé roky trénovania, „sparingu“ a práce s klientmi zapríčinili, že jeho hrudné svalstvo, ramená a boky boli dosť stiahnuté.
Ak vezmeme do úvahy, že držal lapy (ploché rukavice) pre svojich klientov niekoľko hodín denne, 5x v týždni, dlhú dobu, niet sa čomu čudovať.
Jeho svalstvo sa prispôsobilo.
Urobiť pre neho drepy s činkou nad hlavou bolo skoro nemožné. Keď sme začali spolu vzpierať, bolo vidieť, aká nízka je jeho flexibilita. Na to, aký bol dobrý kickboxer, mal veľmi stiahnuté svaly.
Po hodine tréningu uvidel obrovský rozdiel. Veď posúďte sami. Pozrite si fotky pred a po tréningu. Tak mi napadá, aký veľký potenciál sa skrýva v mnohých aj vrcholových športovcoch? Koľko by ešte mohli zlepšiť, upraviť…a ich výsledky by boli ešte výraznejšie…

Takže, ako vám môže dobrý strečing pomôcť?
Zväčší vám rozsah pohybu. Dokážete tak zodvihnúť väčšiu váhu. Tu sa vrátim k tomu že my - chlapci, chlapi, muži - chceme dvíhať ťažké veci. Vďaka strečingu môžete dvíhať ešte ťažšie váhy.
Upraví vám to postavu. Stačí sa pozrieť po fitnes centre a uvidíte zopár ľudí, ktorých ramená sú dosť vpredu, palce na rukách sú vytočené dovnútra k sebe… Nie je ťažké uhádnuť, že práve oni strávia oveľa viac času dvíhaním ako naťahovaním. Okrem toho, že to vyzerá smiešne, sú s tým spojené aj bolesti hlavy, obmedzená flexibilita krku, zranenia ramien, prepracované trapézy  a pod. Takže aj z estetického hľadiska to vylepší pohľad na vašu postavu. Ak máte pekne otvorený hrudník, budete vyzerať väčší a mohutnejší. Nie je toto vaším cieľom?

A to ani nehovorím o predchádzaní zraneniam. Mám s tým skúsenosti, viem, o čom hovorím. Či už sú to moje vlastné zranenia, alebo obmedzenia a zranenia mojich klientov.

Viem, že vám tu nedávam návod na to, ako sa správne a účelne naťahovať, skôr vás chcem vyprovokovať k akcii. Vyskúšajte to! Venujte 5 -10 minút strečingu po tréningu. Je mnoho článkov a videí, kde sa rozoberá správna technika. Oslovte trénerov vo fitnes centrách, príďte za mnou…Som si istý, že si nájdete spôsob, ako získať informácie. Za tých 5 až 10 minút námahy dosiahnete omnoho viac. Verte mi, mám to vyskúšané…
 



štvrtok 16. júna 2011

Paleo stravovanie - môj príbeh

Všetci vieme, že základom zdravého životného štýlu je správne stravovanie. Osobne odpovedám na otázky tohto typu veľmi často. A keďže zvyčajne odporúčam paleo stravu, ďalšie otázky smerujú k paleo diéte.

Pokúsim sa vysvetliť v skratke, čo to paleo diéta vlastne je a podelím sa s vlastnou skúsenosťou:
Keďže sme geneticky veľmi podobní našim predkom, mali by sme sa stravovať tak ako oni. Na tomto základe je postavená paleo alebo paleolitická diéta.
Živili sa len tým, čo ulovili a nazbierali. Ich strava pozostávala z mäsa, rýb, nejakej zeleniny, ovocia, orechov, semiačok, vajíčok a zdravých tukov.
Museli sa prispôsobiť ročným obdobiam a podľa toho vyzeral aj ich jedálniček.
Ak by sme žili v ideálnom svete, povedal by som, že by sme mali jesť:
organické mäso zo zvierat, ktoré sa pasú na lúkach a majú voľný výbeh;
organickú zeleninu a ovocie, v závislosti od ročného obdobia; doplniť to o
nejaké orechy a semiačka. Samozrejme, nesolené a nepražené.
Vajíčka by boli len od sliepok, ktoré sa pasú vo voľných výbehoch.
Zdravý tuk vo forme napr. kokosového oleja, panenského olivového oleja, avokáda, atď.

Ale keďže od ideálneho sveta máme ďaleko, môžeme použiť len to, čo máme k dispozícii. Aj to je však lepšie, ako prejedať sa pizzou, fast foodom a pod.

Moja osobná skúsenosť:
Svoje stravovacie návyky som zmenil za posledných 5 – 7 rokov dosť radikálne. Na začiatku to bol prechod od bielych cestovín k celozrným. To isté platilo pre  chlieb a ryžu. A videl som prvé výsledky. Vynechal som zo stravy sladkosti, fast food a začal som si pripravovať jedlo sám. A zaznamenal som ďalšie úspechy. Čo mi však vadilo, bol pocit nafúknutého brucha a pocit únavy po jedle, hlavne po obede. Doslova som si asi po 10 – 15 min musel aspoň na chvíľu ľahnúť, lebo som zaspával na nohách. A to som si myslel, že moja strava je dobre vyvážená. Konzumoval som rôzne druhy mäsa, zeleniny a napr. cestovín, no aj napriek tomu som bol po obede bez energie.

Zmena prišla, keď som spoznal ľudí z Crossfit komunity. Vďaka nim a knihám, ktoré sa mi dostali do rúk, som sa dostal k paleo stravovaniu.
Pomaly som začal zo svojej stravy vynechávať pečivo, neskôr prílohy: ryžu, cestoviny, zemiaky… Pridal som do jedálneho lístka oveľa viac zeleniny, hlavne tie druhy, čo som predtým ešte neochutnal.
Vyskúšal som Paleo “challenge” -  30 dní len paleo strava. Výsledky opäť na seba nenechali dlho čakať. Zrazu som mal dostatok energie. Pociťoval som únavu, ale to bolo skôr vďaka skorému vstávaniu, ako kvôli strave. Pocit nafúknutia zmizol. Schudol som. Celkovo som sa cítil oveľa lepšie.
Podobné (pozitívne) skúsenosti mali aj moji klienti, ktorí vyskúšali 30 dní paleo diéty.

Samozrejme, niektorí mali problém vydržať 10 dní bez pečiva. To len dokazuje, akí sme na pečive závislí. Áno, biely prášok je návykový, či už je to kokaín, cukor, alebo múka.

Paleo je životný štýl, ani nie tak diéta.  Vďaka eliminovaniu lepku (gluténu ) zo stravy, sa mnohým ľuďom zlepšil zdravotný stav.
Znížil sa im cholesterol, zmiernili alergie, upravili sa rôzne hormonálne reakcie v tele.
Za týmto spôsobom stravovania je viac ako len schudnutie do plaviek. Pomáha to ľuďom žiť kvalitnejší život.
Najlepšie na tom je, že nebudete hladovať a prejedať sa. Je ťažké sa prejesť napr. brokolice.
Snažte sa vyvážiť stravu, tak aby ste pri každom jedlo skonzumovali bielkoviny (mäso), sacharidy (zelenina) a zdravé tuky (olivový olej, avokádo).

Mnohí športovci zmenili stravu na paleo a vidia úžasné výsledky. Pozrite sa napr. na Novaka Djokoviča (http://www.paleodietfoodlist.net/2011/05/novak-djokovic-gluten-free-diet-paleo/ )

Zvyčajné veci, ktoré fungujú, sú veľmi jednoduché. Mám pre vás malú výzvu. Dajte si 30 dní paleo stravovania. Vyskúšajte to. Dokážte mi, že sa mýlim, že sa nebudete cítiť lepšie, že nebudete vyzerať lepšie! Ja sa takto stravujem asi 3 roky. Niekedy som na seba prísnejší, niekedy si doprajem. Ale viac-menej sa stravujem paleo štýlom.
Na moju adresu padlo kopec výsmechu a narážok práve preto, ako sa stravujem. Je zábavné, že to bolo zo strany ľudí, ktorí mali nadváhu, prípadne nejaké zdravotné problémy.

Otestujte to. Dokážte mne, sebe, komukoľvek chcete, že viete zmeniť svoje stravovacie návyky na 30 dní.

Čo sa môže stať?
  1. Bude to fungovať a vy budete vyzerať a cítiť sa lepšie, alebo
  2. to nebude fungovať a vy len nebudete jesť jedlo, ktoré máte tak radi počas jedného mesiaca.

Vážne, nie je čo stratiť.




Rebel`s Girls Bootcamp

http://pis.sk/clanok/8528/bootcamp-novy_typ_treningov_pre_zeny_v_presove.html